آدرس مطب دکتر رباطی تلفن مطب دکتر رضا رباطی
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مشکلات و بیماریهای پوستی / زگیل تناسلی راه های انتقال و نحوه پیشگیری

زگیل تناسلی راه های انتقال و نحوه پیشگیری

آنچه در این مطلب میخوانید

زگیل تناسلی یکی از عفونتهای مقاربتی شایع می باشد که به صورت ضایعات متعدد مخملی شکل تا حدی تیره در نواحی مختلف دستگاه تناسلی آقایان یا خانمها بروز می کند. این ضایعات می تواند در اندازه های مختلف از خیلی کوچک و صاف تا کاملا بزرگ و برآمده باشد. نواحی مختلف نظیر آلت تناسلی، کشاله ران، دور مقعد در آقایان و نواحی وولو ، واژن، اطراف مقعد و حتی دهانه رحم در خانمها، ممکن است درگیر شود. عامل بیماری ویروس پاپیلومای انسانی است.

راه اصلی انتقال بیماری

راه سرایت در درصد عمده موارد تماس جنسی می باشد. . به همین دلیل در زوج هایی که یکی از انها مبتلا به زگیل شده است معاینه کامل و درمان مناسب همسر برای بهبودی کامل لازم است. این احتمال به ویژه در صورت برقراری روابط پرخطر و غیراخلاقی جنسی و داشتن رابطه با افراد متعدد بسیار افزایش می یابد .
در موارد نادرتر زگیل تناسلی از راه لباس زیر، حوله یا تیغ آلوده نیز بیماری منتقل می شود. متاسفانه یکی از مواردی که در برخی بیماران باعث انتقال زگیل های تناسلی شده است انجام غیراصولی و غیربهداشتی روش های مختلف لیزر یا اپیلاسیون جهت کاهش و از بین بردن موهای زاید توسط مراکز لیزر و ارایشگاههای غیرمعتبر به علت عدم اصول رعایت بهداشتی در استریل کردن ابزاری که در تماس مستقیم با پوست ناحیه مبتلا به زگیل هستند، روی می دهد.

زگیل تناسلی و راههای درمان

اهمیت درمان درمان زگیل تناسلی

اهمیت این بیماری صرفنظر از ماهیت عفونی و مسری آن، افزایش خطر بروز سرطان دستگاه تناسلی به ویژه سرطان دهانه رحم در خانمها می باشد که انجام آزمون پاپ اسمیر در تشخیص زودرس این بدخیمی سودمند است. این بیماری در جوامعی که بی بندوباری جنسی شیوع دارد، شایعتر است و در افرادی که شریک های جنسی متعدد دارند، بیشتر دیده می شود. از طرفی بروز این بیماری می تواند زنگ خطری برای پایش در مورد احتمال انتقال و ابتلا به سایر بیماری های مقاربتی نظیر ایدز یا هپاتیت باشد.

پیشگیری از زگیل تناسلی

نکته مهم در درمان زگیل تناسلی آموزش مناسب در مورد پرهیز از روابط جنسی ناسالم و پرخطر، پایبندی و وفاداری به ارکان خانواده می باشد. از موارد دیگر حایز اهمیت پیگیری مناسب روند درمانی هست چرا که به خاطر ماهیت ویروسی و مسری بیماری ممکن هست ویروس به شکل نهفته در پوست موجود باشد و در جلسه اول درمان ضایعه مشخصی دیده نشود. به این منظور در اکثر موارد در درمان زگیلهای تناسلی نیاز به چند جلسه درمانی هست.
از نکات مهم دیگر در این زمینه موارد زیر قابل اشاره است :
اجتناب از انجام لیزر و اپیلاسیون در مراکز غیرمجاز، عدم دستکاری نواحی مبتلا به زگیل، عدم کندن زگیل ها، عدم استفاده از تیغ برای اصلاح موهای ناحیه تا زمان بهبودی کامل ، معاینه و درمان هر دو زوج و استفاده ازوسایل حفاظتی مانند کاندوم در روابط جنسی رعایت هر یک از موارد ذیل در کاهش ازدیاد زگیل ها و بهبود پاسخ درمانی موثر هست.

آیا واکسیناسیون ضد زگیل وجود دارد؟

خوشبختانه از حدود ده سال قبل واکسن تایید شده ای ضد ویروس زگیل ساخته شده است که به واسطه جلوگیری از ابتلا به انواع سرطانزای زگیل تناسلی انجام این واکسیناسیون در کشورهای غربی به صورت معمول در برنامه واکسیناسیون نوجوانان وجود دارد. نسل جدیدتر این واکسن نیز عرضه شده است که در برابر تیپ های بیشتری از ویروس حفاظت ایجاد می کند.

روش های درمانی زگیل تناسلی چیست؟

شیوه درمانی رایج در مورد زگیل تناسلی سرمادرمانی یا کرایوتراپی با استفاده از نیتروژن مایع هست اما معمولا به علت ماهیت عفونی بیماری به جلسات متعدد درمانی هر 3هفته یکبار نیاز هست. از روشهای دیگری مانند الکتروسرجری، لیزر نیز در موارد کمتری استفاده می شود. درمان های دارویی محدودی نیز در این مورد وجود دارد که با توجه به هزینه بالاتر و شرایط ویژه تجویز در ناحیه تناسلی معمولا در قدم های بعدی درمان استفاده می شود.معمولا برداشت جراحی ضایعات زگیلی توصیه نمی شود زیرا برش جراحی می تواند در پخش شدن ویروس و انتقال آلودگی نقش داشته باشد.


آدرس : تهران ، خیابان ولیعصر ، بالاتر از پارک ساعی ، کوچه سی و دوم ، ساختمان یاس ، واحد204
تلفن : 88881224درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :سحرحسینی [ 1397-04-26 ]
سلام.همسرمن نزدیک یک ساله که این بیماری رو گرفته.ازروز اول که متوجه شدم تاامروز خواب و خوراک ندارم همش فک میکنم بهم خیانت کرده.ازطرفی نمیخوام بهش تهمت بزنموپیش خدا شرمنده بشم ازطرف دیگه ۹۹درصد احتمال میدم بهم خیانت کرده باشه.نظرشما چیه؟حوله وتیغ واسه انتقال خیلی خنده داره آخه

میلاد [ 1397-02-30 ]
با سلام .من یمدتیه زگیل تناسلی مبتلا شدم و از طریق منجمد درمان میکنم .خواستم بپرسم آیا لز طریق شلوار منتقل میشه زگیل اگه کسی شلولر منو بپوشه مبتلا میشه یا نه

لیلاامیری [ 1395-12-06 ]
من دخترباکره و تازه متوجه شدم ک درمقعد مبتلا بزگیل میباشم تازه نامزدکرده ام وبانامزدم ی رابطه بسیارکوتاه داشته ام آیاباو سرایت کرده یان؟

لیلاامیری [ 1395-12-06 ]
من دخترباکره و تازه متوجه شدم ک درمقعد مبتلا بزگیل میباشم تازه نامزدکرده ام وبانامزدم ی رابطه بسیارکوتاه داشته ام آیاباو سرایت کرده یان؟

لیلاامیری [ 1395-12-06 ]
من دخترباکره و تازه متوجه شدم ک درمقعد مبتلا بزگیل میباشم تازه نامزدکرده ام وبانامزدم ی رابطه بسیارکوتاه داشته ام آیاباو سرایت کرده یان؟

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

جدیدترین مقالات

جدیدترین اخبار و مقالات مربوط به پوست و زیبایی را در بخش مقالات بخوانید

تزریق بوتاکس خطوط پنجه کلاغی چشمتزریق بوتاکس خطوط پنجه کلاغی چشم

روش تزریق بوتاکس برای خطوط پنجه کلاغی باعث ایجاد طراوت و شادابی پوست اطراف چشم می شود و تأثیر فراوانی در ظاهر چشم ها و زیبایی صورت دارد . ...

تاریخ انتشار : 1403-03-31

لیزر فرکشنال co2 برای جوانسازی پوستلیزر فرکشنال co2 برای جوانسازی پوست

جوانسازی پوست با لیزر CO2 فرکشنال اثر سطحی و عمقی دارد. این لیزر جوانسازی برای درمان جای جوش، لک صورت، جای بخیه و سوختگی ، ضایعات پوستی استفاده می شو ...

تاریخ انتشار : 1403-03-24

با همه کاربردهای لیزر کیوسوییچ آشنا شویدبا همه کاربردهای لیزر کیوسوییچ آشنا شوید

لیزر کیوسوییچ برای اقدامات درمانی در کوتاه ترین زمان انجام شده و درد چندانی ندارد . لیزر کیوسوئیچ تماس کمتری با پوست داشته و عوارض جانبی کمتری دارد . ...

تاریخ انتشار : 1403-03-17